Jaskra młodzieńcza

Jaskra jest bardzo niebezpiecznym schorzeniem oczu, które w przypadku braku leczenia lub też stosowania nieodpowiedniego leczenia, może prowadzić do trwałego uszkodzenia wzroku, a nawet do jego utraty. Co niezwykle interesujące, jest to schorzenie, które pojawia się nie tylko u osób dorosłych i jest związane ze starzeniem się. Mogą mieć z nim do czynienia także dzieci powyżej 10. roku życia. W takim przypadku mowa jest o jaskrze młodzieńczej.

Przyczyny jaskry młodzieńczej

Jaskra młodzieńcza to schorzenie, które związane jest z ograniczeniem odpływu z oczu tzw. cieczy wodnistej. Dzieje się tak najczęściej w związku z wzrostem ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Często jaskra młodzieńcza jest określana jako jaskra wrodzona, związana z czynnikami genetycznymi. Szacuje się bowiem, że w co piątym przypadku jest ona przekazywana dziedzicznie. Dziedziczenie jaskry młodzieńczej jest związane z występowaniem na chromosomie 1 genu GLC1A. Jaskra młodzieńcza jest oprócz tego stosunkowo często diagnozowana w przypadku krótkowzroczności.

Jak często można się spotkać z jaskrą młodzieńczą?

Jaskra młodzieńcza to choroba oczu, która występuje średnio raz na 50 tys. przypadków. Nie jest to często występująca choroba, nie mniej jednak warto jest wykonać profilaktyczne badanie wzroku, nawet mimo braku charakterystycznych objawów.

Objawy jaskry młodzieńczej

Jaskra młodzieńcza charakteryzuje się występowaniem takich objawów, jak m.in.: bóle oczu i bóle głowy, zaburzenia wzroku w postaci jego zamglenia oraz nadwrażliwość na światło, często nawracające zapalenie spojówek, problemy z apetytem, a także zimne dłonie i stopy. Bywa, że jaskra młodzieńcza w swoich początkowych etapach przebiega zupełnie bezobjawowo.

Diagnoza jaskry młodzieńczej

Diagnozowanie jaskry młodzieńczej obejmuje stosowanie szeregu badań, takich jak: ocena tarczy nerwu wzrokowego, pomiar ciśnienia wewnątrz gałki ocznej oraz gonioskopia, czyli badanie kąta rogówkowo-tęczówkowego za pomocą specjalistycznej aparatury.

Jak się leczy jaskrę młodzieńczą?

Leczenie jaskry młodzieńczej obejmuje stosowanie środków leczenia farmakologicznego. Są to przede wszystkim krople podawane bezpośrednio do oczu. Mają one za zadanie obniżyć ciśnienie wewnątrzgałkowe oraz wpłynąć na prawidłowe ukrwienie nerwu wzrokowego. Takie postępowanie nie daje jednak trwałych efektów, dlatego gdy są widoczne już pewne efekty leczenia farmakologicznego, kolejnym krokiem jest leczenie operacyjne. Operacja polega w tym przypadku na udrożnieniu drogi, za pomocą której ciecz odpływa z oka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *