Leczenie Jaskry

Jaskra i zaćma to choroby oczu, które najczęściej dotyczą osób starszych, po 60. roku życia. Czasami jednak w wyniku działania różnych czynników, mogą rozwinąć się wcześniej, dlatego należy od czasu do czasu wykonywać badania kontrolne.

Co to jest jaskra

Jaskra jest chorobą wynikającą z uszkodzenia nerwu wzrokowego. Gałka oczna wypełniona jest płynem wodnistym, który zapewnia dostarczanie do oka odpowiednich substancji odżywczych. Równocześnie z oka odprowadzany jest płyn z produktami ubocznymi przemiany materii. W zdrowym oku zachowana jest równowaga między nimi, a w gałce panuje prawidłowe ciśnienie. Niekiedy jednak zatkaniu ulega kąt przeciekania (odpowiada za odprowadzanie płynu) i ciśnienie w gałce ocznej wzrasta. Prowadzi to do stopniowego uszkadzania nerwu wzrokowego, a w rezultacie do utraty wzroku.

Jaskra może być pierwotna (w tym wrodzona) lub wtórna. Ta pierwsza ma charakter samoczynny, ta druga spowodowana jest innymi chorobami i jest wynikiem powikłań.

Do największych czynników wystąpienia jaskry należą:

  • wcześniejsze występowanie choroby w rodzinie,
  • wysokie lub niskie ciśnienie tętnicze,
  • cukrzyca,
  • krótkowzroczność,
  • wiek – po 40 roku życia 2% osób cierpi na jaskrę, po 60 r. ż. to już 5%, a po 70 – 10%,
  • częste ataki migreny.

Jak leczyć jaskrę

Największy problem leczeniem jaskry spowodowany jest późnym jej rozpoznaniem. Jaskra rozwija się latami nie dając żadnych objawów. Większość osób chorych nie ma świadomości, że coś im dolega. Najczęściej okulista wykrywa jaskrę przy okazji badania kontrolnego wzroku w celu dobrania okularów. W pozostałych przypadkach jaskra wykrywana jest w stanie zaawansowanym, przy pojawieniu się symptomów świadczących o znacznym uszkodzeniu nerwu wzrokowego.

Leczenie jaskry polega przede wszystkim na zatrzymaniu lub spowolnieniu rozwoju choroby. Podstawę stanowi stosowanie kropli przeciwjaskrowych zawierających w swoim składzie antybiotyki, sterydy lub beta-blokery. Zadaniem kropli jest usunięcie nadmiaru płynu z gałki ocznej i obniżenie ciśnienia w jej wnętrzu. Leczenie przyniesie efekt tylko w przypadku dostosowania się do reżimu ustalonego przez lekarza. Niestety leczenie ma charakter dożywotni.

Jak się leczy jaskrę innymi metodami

W niektórych przypadkach leczenie farmakologiczne okazuje się nieskuteczne lub niemożliwe do zastosowania. W takich przypadkach okulista podejmuje decyzję o przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego, zawsze jest to jednak wybór w ostateczności. Tylko w przypadku jaskry wrodzonej, jaskry pierwotnej zamkniętego kąta lub konieczności obniżenia bardzo wysokiego ciśnienia, zabieg chirurgiczny jest metodą pierwszego wyboru.
Najczęściej stosuje się:

  • gonitomię – polega na przecięciu kąta przeciekania,
  • trabekulektomię – wytworzenie nowego kanału odpływu płynu z gałki ocznej,
  • zabiegi setonowe – za pomocą implantów tworzone są nowe drogi odpływu.

Podobnie jak w leczeniu farmakologicznym, zabiegi chirurgiczne nie likwidują jaskry, ale opóźniają jej rozwój, a więc oko nadal wymaga regularnej kontroli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *