Objawy jaskry

Zmysły pozwalają nam odbierać świat zewnętrzny, dlatego powinniśmy szczególnie dbać o narządy, które nam to umożliwiają. Najważniejsze z nich to oczy.

Jaskra – niebezpieczna choroba oka

Oko odżywiane jest za pomocą specjalnego płynu, który nieustannie jest doprowadzany i odprowadzany z gałki ocznej. W prawidłowo funkcjonującym oku zachowana jest równowaga między płynem doprowadzanym i odprowadzanym przez kąt przesączania. Czasami jednak ulega on zamknięciu lub zatkaniu ulegają drobne kanaliki odprowadzające. W takiej sytuacji zwiększa się ciśnienie w gałce ocznej i dochodzi do rozwoju jaskry.

Jaskra to choroba występująca w wielu postaciach, zależnych od czynnika wywołującego chorobę i sposobu uszkodzenia kąta przesiąkania. Najczęściej wyróżnia się jaskrę pierwotną i jaskrę wtórną. Jaskra pierwotna powstaje samoistnie w wyniku zmian zachodzących w oku, bardzo rzadko występuje jaskra wrodzona u noworodków i małych dzieci. Najczęstszą odmianą tego rodzaju jaskry jest jaskra otwartego kąta przesiąkania, niestety jest nieuleczalna.

Jaskra wtórna jest efektem występowania innych chorób oczu, np. siatkówki lub soczewki. Może być także efektem urazu oka, stosowania terapii sterydowej, uszkodzenia podczas zabiegów laserowych lub chirurgicznych.

Jak objawia się jaskra

Jaskra jest chorobą podstępną, która rozwija się latami, nie dając żadnych objawów. Z tego też powodu jest trudna do zdiagnozowania. Najczęściej do jej wykrycia dochodzi podczas rutynowej kontroli wzroku u osób z wadami. Osoby, które mają dobry wzrok powinny zwracać uwagę na takie objawy jaskry, jak:

  • niewyraźne widzenie,
  • aureolę wokół widzianego światła,
  • światłowstręt,
  • bóle głowy nad gałką oczną,
  • pieczenie i zaczerwienienie oka,
  • nudności i wymioty.

Objawy te nie są charakterystyczne dla jaskry, dlatego często ich przyczyny doszukiwane są w innych schorzeniach, co znacznie opóźnia podjęcie właściwego leczenia. Informacje o tym jak się objawia jaskra można uzyskać w każdej przychodni okulistycznej.

U ok. 20% chorób z jaskrą może dojść do jej ostrego ataku. Wtedy wszystkie wymienione wcześniej objawy występują razem z dużym nasileniem i pojawiają się nagle.

Leczenie jaskry

Nie jest łatwe i polega głównie na farmakoterapii, której celem jest obniżenie ciśnienia w gałce ocznej. Stosowane leki mają za zadanie ułatwienie odprowadzania nadmiaru gromadzącego się płynu.

Podstawową formą leczenia jest zakrapianie oczu kroplami przeciwjaskrowymi. Należy kropić nimi oczy dokładnie według wskazań lekarza, gdyż są to leki o bardzo silnym działaniu i powinny być stosowane systematycznie, w regularnych odstępach czasu. Krople (ani inne leki) nie są w stanie cofnąć zmian jakie zaszły w oku, ale mogą zatrzymać postęp i rozwój choroby. W szczególnie uzasadnionych przypadkach stosowane są zabiegi laserowe lub chirurgiczne, których celem jest skorygowanie wad anatomicznych utrudniających odpływ płynu z gałki ocznej.

Nieleczona jaskra powoduje nie tylko dyskomfort widzenia, ale może doprowadzić do znacznej lub całkowitej ślepoty, dlatego nigdy nie można lekceważyć jej symptomów i zwlekać z leczeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *